The English Shetland Sheepdog Club

CELEBRATING OUR 110th YEAR

Show Results - Championship Show October 2022, KC Building, Stoneleigh

Best in Show & Dog CC: Andersson Multi Ch Frostice Makeover
Res BIS, BOS & Bitch CC: Simpson & Hardman Ch Blue Panda among Clemwood
Best Veteran in Show & Res Bitch CC: Hardy Ch Dippersmoor Joie De Vivre at Sandwick
Res Dog CC: Robinson Ch Lavika Deep Blue Ocean
Best Puppy Bitch & Best Puppy In Show: Andersson Frostice Bumble Bee
Best Puppy Dog: Fisher Foxstones Take A Chance On Me TAF
Best Veteran Dog: Walker Ch Marsula Shogun JW ShCM (Imp Aus)

 

Dogs - Mrs Marion Withers (Stanydale)
Read the Show Report

Bitches - Ms Marion Ten Cate (Own Delight)
Read the Show Report

Class 1 Veteran Dog

Class 18 Veteran Bitch

1. Kyleburn Everlasting Dream
2. Sheltysham Burnished Gold

1. Sendora One For The Road

2. Tighness The Tide Is High

3. Lorainian Starlight Wonder

4. Lucky Liaison at Lianbray VW ShCM

5. Samphrey Sea Breeze

Class 2 Minor Puppy Dog

Class 19 Minor Puppy Bitch

1. Foxstones Take A Chance On Me TAF

2. Ferngrove's Valentino
3. Miablue The Delegate

1. Dandlewood Kiss 'N Tell at Lianbray (Imp Nld) NAF TAF

2. Marilee Making Waves at Lavika TAF

3. Mohnesee Maybelle

4. Keycharm Samba
5. Arcot Take A Moment

Class 3 Puppy Dog

Class 20 Puppy Bitch

1. Mosardi Don't Stop
2. Torinska Sky Full Of Song
3. Burraland Rocket Man

1. Frostice Bumble Bee

2. Lavika Lateca

3. Beechmeere Crystal at Beldones

4. Stormraven Summer Love by Lianbray

5. Arcot Take A Moment

Class 4 Junior Dog

Class 21 Junior Bitch

1. Lowick Blueberry

2. Dippersmoor Daquiri at Sonspirit
3. Shelridge Santino
4. Lundecock's Hoope-Doo at Lochkaren JW (Imp Swe)
5.
Torinska Sky Full Of Song

1. Sonymer Illusive Gold at Rowancrest

2. Sendora To Be Special

3. Jaelis Mystique Reality

4. Oakcroft Cosmic Flower

Class 5 Yearling Dog

Class 22 Yearling Bitch

1. Sandwick Road Runner

2. Gemette Gone Platinum
3. Cuilshelties Lochan Torr

4. Blenmerrrow Mazurka

5. Alnmac Moon River

1. Rannerdale Queen Of The Dark

2. Kiemont Paris Is A Charmer at Bramblecroft

3. Frostice Golden Grace
4.
Jaelis Mystique Reality

5. Valmay In Vogue JW

Class 6 Novice Dog

Class 23 Novice Bitch

1. Foxstones Take A Chance On Me TAF

2. Sendora Sweet Bramble

3. Philhope Quincy

4. Afterglow Beaudacious

5. Bordamour All Fired Up

1. Dandlewood Kiss 'N Tell at Lianbray (Imp Nld) NAF TAF

2. Sandwick A La Mode

3. Arcot Take A Moment

4. Oakcroft Simply Starstruck at Savendie

5. Rannerdale Killer Queen

Class 7 Tyro Dog

Class 24 Tyro Bitch

1. Sendora Sweet Bramble

2. Bordamour All Fired Up

1. Bleatarn Gee Whizz

2. Mohnesee Maebelle
3. Mohnesee Maggie May Lanacy

4. Oakcroft Simply Starstruck at Savendie

5. Esterbon Time Will Tell

Class 8 Graduate Dog

Class 25 Graduate Bitch

1. Milesend Kingfisher

2. Kyleburn Mithras

3. Shadowess Lockdown Hero

4. Balidorn Secret Gold

5. Kyleburn Dream Lover at Saxonoak

1. Rannerdale Honey Bee at Highbrook

2. Kiemont Paris Is A Charmer at Bramblecroft

3. Bleatarn Gee Whizz

4. Rannerdale Not On Your Nelly

5. Shemist Summer Romance

Class 9 Post Graduate Dog

Class 26 Post Graduate Bitch

1. Ketim Final Edition

2. Wansvale Amiable

3. Milesend Blue Jeans

4. Kyleburn Hidden Dream

5. Shelridge Toastmaster

1. Myter Trend Setter

2. Ketim Future Edition

3. Achor's Surprise Blackberry Way for Torinska (Imp Che)

4. Mohnesee Sadie Belle

Class 10 Mid Limit Dog

Class 27 Mid Limit Bitch

1. Shelridge Sirius

2. Wansvale Amiable

3. Blenmerrow Merry Minstral

4. Shemist Sea Dragon

5. Japaro Timeless Design for Samphrey

1. Blenmerrow Daisychain

2. Sevall Taran

3. Lundecock's There's No Limit at Lochkaren (Imp Swe)

4. Degallo Blonde Ambition

5. Shadowess True Blue

Class 11 Limit Dog

Class 28 Limit Bitch

1. Tooralie's Ocho Rios JW

2. Sanscott Limited Edition

3. Viewdale Cuddley Dudley JW

4. Iliad Isle Delight

5. Almac Midnight Flyer

1. Lavika Lucid Dreams

2. Molson Movie Star

3. Myter Fire And Ice for Bordamour

4. Sendora Songbird

5. Achor's Surprise Blackberry Way for Torinska (Imp Che)

Class 12 Open Dog

Class 29 Open Bitch

1. Multi Ch Frostice Makeover

2. Ch Sandwick Stagelight JW

3. Highbrook Hobnob JW

4. Sheltysham Nut Box in Alnmac

1. Ch Blue Panda among Clemwood

2. Longrange Cailin Dubh

3. Ristine Emerald

4. Multi Ch Frostice Artic Rose

Class 13 Sp Open Dog (Sable & White)

Class 30 Open Bitch (Sable & White)

1. Ch Shellamoyed Gold Fever

2. Ch Rannerdale Showmaster JW

3. Ch Lafitte De Moorstile Chez Shelridge

4. Sanscott Limited Edition

5. Blenmerrrow Mazurka

1. Molson Moneypenny

2. Lavika Lucky Star JW

3. Mohnesee Enchanted

4. Carolelen Classic Star by Oakcroft

5. Bleatarn Gee Whizz

Class 14 Sp Open Dog (Tricolour)

Class 31 Sp Open Bitch (Tricolour)

1. Longrange Mr Darcy at Mceeves

2. Pepperhill In The Moment at Valjon

3. Ch Marsula Shogun JW ShCM (Imp Aus)

4. Sendora Sweet Bramble

5. Afterglow Beaudacious

1. Ch Dippersmoor Joie De Vivre at Sandwick

2. Valdosta Tri Ya Luck

3. Blenmerrow Night Music

4. Ristine Emerald

5. Kelgrove Kinda Black Magic at Hamblerose

Class 15 Sp Open Dog (Blue Merle)

Class 32 Sp Open Bitch (Blue Merle)

1. Ch Lavika Deep Blue Ocean

2. Milesend Blue Jeans

3. Achor's Surprise Percy Polaris for Torinska (Imp Che)

4. Shelridge Toastmaster

5. Multi Ch Grandgables Wolf Whistle NAF

1. Valdosta Dare To Dream of Savendie

Class 16 Sp Open Breeders Dog

Class 33 Sp Open Breeers Bitch

1. Ch Lavika Luminary

2. Sanscott Limited Edition

3. Hamblerose Black Diamond

1. Rannerdale Abracadabra

2. Valmay In Vogue JW

3. Oakcroft Cosmic Flower

Class 17 Sp Open Working Dog

Class 34 Sp Open Working  Bitch

1. Sheltysham Burnished Gold

2. Philhope Quincy
3. Esterbon Circle Of Life

4. Afterglow Beaudacious

1. Sheltysham Medley Of Gold AW(G) RI6Ex

2. Sheltysham Miss Mayhem AW(G) P Beg.Ex RI6

Dog Line-up

Bitch Line-up

Class 35 Junior Handling 6-11 years

Class 36 Junior Handling 12-16 years

Judge: Mrs Jenny Whitfield (Kimarg)
Read the Report

no entries

1. Katya Robinson

2. Mellissa Graham-Weall

3. Sid Gallin

 

Class 37 The Susan & Judith Meadows Special Beginners Stakes
Judge: Mrs Jenny Whitfield (Kimarg)

1. Valdosta Dare To Dream of Savendie

2. Achor's Surprise Blackberry Way for Torinska (Imp Che)

3. Esterbon Time Will Tell

4. Achor's Surprise Percy Polaris for Torinska (Imp Che)

5. Molson Miss Congeniality for Stormraven

 All Photos courtesy of PetPhotosbyLana

 

 

The English Shetland Sheepdog Club, 2008-2022